banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Example: What power of spectacle lens is needed to correct the vision of a nearsighted personwhose far point is 30.0 cm? Assume the spectacle (corrective) lens
Briefly describe a simple exercise progression you could use to increase the load on the soft tissue after ankle injury
please help :( I would appreciate it so much ​
Please answer number 18 I’ll love you foreverrr
9- 4(2p+3) - 8p+7 how do i solve this ?
a rectangle is 3 inches wide and 4 inches tall, the scale is 1:30. what is the area of square feet in the room
A group of three friends order a combo meal which includes two slices of pizza and a drink. Each drink is priced at $2.50. If the combined total is 31.50, how m
"I shall forget you presently, my dear (Sonnet IV)" Edna St. Vincent Millay, 1892 - 1950 I shall forget you presently, my dear, So make the most of this, your
workout the area of this circle give your answer in terms of pi and state its units
A radioactive isotope has half-life of one year. How much of the original sample will be present after the third year? 1. 1/2 2. 1/4 3. 1/8 4. 1/16