sinai59
sinai59 sinai59
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

Fred spends $3.15 on 4 1/2 pounds of peanuts. How much did he pay for each pound of peanuts

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 05-09-2019

Answer:

3.15/4.5 = .70 per pound of peanuts he paid for

Answer Link

Otras preguntas

16/18 into simplest form
A building has a shadow that is 25 feet long. A person 6 feet tall cast a similar shadow. How long is the person's shadow? How do you figure out these types of
What is the LCD of 3/10 and -4/15 ?
use formula and available in a sentence
You borrow $200 from a friend to help pay for a new laptop computer. You pay your friend $12 back per week. Write and solve an inequality to find when you will
how to convert 4567 grams to kilograms
Which of the following statements is NOT true? A. Infants' diets, which primarily consist of breast milk or formula, are higher in fat than other diets. B. Ado
Who was the Amelia Earhart?
In which two ways do extras function in a drama?
Which of the following events influenced the start of realism in american literature. The Crimean war The Franco-Prussian The US civil war The Spanish American