trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

This agreement publicly stated that the signing nations would never attack each other and each would remain neutral if the other went to war. a. Kellogg-Briand
Maurice plans to become a professional wrestler and wants to build his strength. Which is the best strategy for Maurice?
If a sperm cell does not meet a egg cell in the oviduct what happens to the sperm
(lc) what was the soviet Union's main goal at the Tehran Conference, held at the end of 1943
On what continent is Ancient Greece located?
Describe some ways that industry and agriculture use physical properties to separate substances.
Nitrogen and carbon are important to life because _____. they're needed to breathe they are needed for cellular growth they produce water they have strong bonds
a Constitutional monarchy provides what power to a monarch?
can a democracy have both representative and direct characteristics at the same time
Explain the difference in polarity between co2 and h2o by referring to the polarity of the bonds and the shape of the molecules