metz24
metz24 metz24
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

if 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 02-07-2019

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

Answer Link

Otras preguntas

Craig used repeated addition to show 3 times 3/5. What expression Craig could write?
What would be the transformation?<3
The following sentence is an example of which primary English sentence pattern? The toddler tossed his father the ball.
________ is the occupational area in which one out of four sociology majors finds employment.
Tuskegee airmen names
FlybynightSavings.com is offering a savings account that pays 33% compounded continuously. How much interest would a deposit of $3,000 earn over 10 years? (Roun
In parallelogram ABCD, ∠Aand ∠Bare adjacent. The measure of ∠Bis two times the measure of ∠A Which equation gives the exact measure of ∠A
Which best describes reverse discrimination?
Cystic fibrosis is a recessive genetic disorder caused by a mutation of the CTRF gene. The disease is characterized by excessive mucus production along the resp
Name TWO groups opposed to the Weimar Republic in Germany.