bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Looking for Area of regular figures ? How to Steps would be appreciated :)
Match each sentence to the agreement problem it exhibits. a. each one of these pies look delicious. b. the team were upset by the loss. c. James and Theo walk
How do social opportunities for women in Afghanistan, a society dominated by religion, differ from those in the United States, An industrialised nation?​
how do i turn 1 and 1 fith in a decimal​
(a) During the Middle Ages, the Church was the supreme power in Europe. But by 1500, some people challenged that authority with widespread consequences. Discuss
show me the standard form of 3 + 8y2​
How can a change that occurs downstream in a river ecosystem (that is, a dam) affect the rest of that ecosystem?
what up peps rug aners
Find m< ABC (4x+2) (7x-19)
Please help I need to pass this class pls pls pls