cupcakekitty550 cupcakekitty550
  • 01-04-2019
  • Mathematics
contestada

At the market,7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?

Respuesta :

iaur251872
iaur251872 iaur251872
  • 01-04-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

The have to divide $4.55 by 7

$4.55/7

$0.65/1

The price for one Apple is $0.65.

Answer Link
gonzalezj181
gonzalezj181 gonzalezj181
  • 01-04-2019

7 divided 4.65 = 0.65 answer is each apple cost 0.65 cents

Answer Link

Otras preguntas

3ax-n/5=-4 solve for x
How do you solve this problem 9a+10(6a-1)
If 2x+ 3y = 55 and 4x= y+ 47, find x − y. Can you please explain with some details?
how to solve 3/4 = 8/x-1
2 tens 3 tenths 1 thousandths greater or less than 20.31
a middle school scored three field goals worth three points each and two touchdowns worth six points, where each touchdown also had an additional score of two p
Emma and jamie used base-ten blocks to show that 40 is one-tenth of 400
The great Pyramids were A.Tombs for the pharoahs B. Tombs for the priests C.Temples to the gods D. Fortresses
Write the number in two other forms 0.632
Factoring Trinomals (a=1)b^2 + 8b + 7