madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

Which organism will have DNA most similar to the bird? Why?
How is the brain able to differentiate between each sensory modality? A The action potentials, sent along the same nerve tracts, get sorted by the thalamus B Th
please help me with this
when the iron(III) oxide reacts with hydrochloric acid, iron (III) chloride and water are formed. How many gras of iron (III) chloride are formed from 10.0g of
Fill in the blanks with the words Protein Molecules, Traits, and Genes: ____ provide instructions for ____ which determines ____.
Describe the properties of primers that were successful in distinguishing samples. What region of the DNA are they found in and what do they surround?
Find the m∠ARG in rhombus RAGL, given that m∠RAG = 58°.
Imagine two circular plates; one is solid and the other has a hole cut out of the center. Both plates have the same radius, same thickness, and same mass. The s
what is the simplest form of 2 sq root 3/ sq root 6
Describe trench warfare