TylerBrodsky1830 TylerBrodsky1830
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-01-2019

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

Answer Link

Otras preguntas

How many eights are there in 6 1/2
I = {1, 2} List all possible subsets of the given set.
What is a Mandala Autobiography?
among the qualities listed on the human relations scale, the most important one for the building new relationship is?
At the school carnival, Carmen sold 3 times as many hot dogs as Shawn. The two of them sold 152 hot dogs altogether. How many hot dogs did Carmen sell? 51382111
distribute (x+1)(x-2)
1. Why are there active volcanoes along the Pacific coast in Washington and Oregon but not along the East coast of the United States?
2(n-3)=4n+1 this sucks not knowing the answer
I = {1, 2} List all possible subsets of the given set.
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies both inequalities