sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

You are long 30 gold futures contracts, established at an initial settle price of $1,542 per ounce, where each contract represents 100 troy ounces. Your initial
Which civilization settle near and in what is now Alabama? options: Aztec Mayan Inca Mississippian
8. La mesa no está libre. Está
What were the conditions of Italy like before Benito Mussolini took power?
Which of the following coordinates are not correctly named based on the image? (4, 2) All of the coordinates are correct (-2, 0) (6, -2)
Solve by substitution Y=-3x-14 -2x-y=9
An animal shelter houses ferrets, rabbits, and dogs. There are 160 animals at the shelter. Of the animals,1/5 are ferry’s . 7/8 of the remaining animals are ra
X+2 1/2=10 WHATS THE SOLUTION PLEASE
Is 60% greater than 0.345
Please help me with this