ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Write 0.632 in 2 forms
67.943 in expanded form
give me a sentence with the words risk and wages
A stone falls from ledge and takes 16 seconds to hit ground. The stone has an original velocity 0 m/s, How tall is the ledge?
how to write 0.632 in wordform please show an example
What is 70,030,000 in scientific notation
What's the value of 3 in 310.25
Identify the type of sentence.I caught a cold after I spent a week visiting my grandchildren.simple sentencecompound sentencecomplex sentence
is 8/5 rational or irrational?
How do you translate "fifty-three plus four times c is as much as 21" in an equation