jessicahenson1978 jessicahenson1978
  • 01-10-2018
  • Mathematics
contestada

Iona's favorite peaches are are $2.50 per pound at the local Farmers Market she bought 3.5 lb of peaches how much did she spend

Respuesta :

alyssa0802 alyssa0802
  • 01-10-2018
$2.50×3=$7.50
$2.50÷2=$1.25
$7.50+$1.25=$8.75
Answer Link

Otras preguntas

75 over 100 simplified
What is the following sentence written as an expression?" Add the product of 3 and 6 to 4".
kelli calls her grandmother every month.Every other month,kelli also calls her cousin.if kelli calls her cousin in january,how many calls kelli have made to her
What are four methods that can be used to separate mixtures?
Which of the following is most nearly OPPOSITE in meaning to mammoth? A. ugly B. tiny C. distant D. enormous
What is a key characteristic of historical fiction? 1. The stories always have insights about current society. 2.The stories always provide accurate historical
Which primary source document could help a historian understand why the civil war started?
After an hour on the expressway, your passengers need to use the restroom and they want to get some food. As you approach the next exit, what color sign will yo
why was the french government bankrupt in 1787
which us states has an address od 70n latitude, 150 w longitude?