AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Europe is a small and diverse continent. TRUE or FALSE.
exhibit : display :: send :_______? a. show b. emit c. receive d. stamp
What is the meaning of “familia extensa” in some Hispanic countries?
Solve for x: -3(x+3)=-3(x+1)-5
give an example of a monomial of degree zero.
PLEASE HELP!!!!!!!! why do we divide the volume of sphere formula by 2?
Why is CN considered a weak base if its the conjugate base of a weak acid?
why did the united states help germany recover from ww2
A video games sell for $59.99.. a) how much is the sales tax on the game ?. b) what is the price including taxes ?
The atomic number of an element is the total number of which particles in the nucleus? neutrons protons electrons protons and electrons 4. All atoms of the