Bxpecaseyëê
Bxpecaseyëê Bxpecaseyëê
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

A yogurt costs 45p. How many yogurts can be bought for five pounds?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-03-2016
1 yogurt = 45p
1p = ? yogurt 

1 ÷ 45 = 0.02

5 × 0.02 = 0.10

0.10 yogurt can be bought with 5p (pounds)
Answer Link

Otras preguntas

pls help with odd problems only pls ​
how did the fact that wet conditions made British coal hard to get turn into an advantage for Britain
Who gives ponyboy a gun
How did Brynhild plan to choose her husband? a. with a secret potion c. by sleeping in a ring of fire and waiting for a brave warrior to reach her b. through a
Hello I’m in algebra and I need help on questions I’ll give brainlist ASAP ANSWER BOTH PLS !
Dividing a Fraction into Equal Groups Three members of a teen hiking group hiked 3 5 of the entire Appalachian trail. The hikers took turns carrying a backpack
1. The modern periodic table organizes the elements based on?
Which of the following statements describe the benefits of a career in transportation, distribution, and logistics (TDL)?
What does the executive branch of government on the national and state levels have in common?
Quadrilateral PEST has vertices (0, -5), (9, 2), (12, 13), and (3, 6), respectively. a) Sketch a graph of the quadrilateral. b) Classify the quadrilateral as a