diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

describe the basic particle from which all elements are made
Which describe political, social, or cultural changes that took place in Rome during the early empire? Choose all answers that are correct. A. a period of 200 y
15 is 10% of what number
How did Rome's conquest change the Roman army?
What is a large body that orbits a star and does not produce it's own light
why did the spanish government help established catholic missions
Read the following paraphrase of a speech by Andrew Jackson in 1830: Can it be that the savage has a stronger attachment to his home than the settled, civilized
PLEASE HELP I GIVE THANKS1. __________ is the "set up" where the setting and characters are introduced. (Points : 5) Plot External conflict
a machine packs boxes at a constant rate of 2/3 of a box every 1/2 minute. what is the number of boxes per minute that the machine packs
How did lessons learned from World War II influence President Truman’s decision to send troops to aid South Korea after North Korea invaded?.